Archiwum wydarzeń PŚDS w 2022 r.

Jednostka stale w ciągu roku angażowała uczestników Domu do podejmowania aktywności w czasie wydarzeń, imprez, uroczystości, organizowanych przez Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich oraz inne instytucje, które zapraszały jednostkę na swoje uroczystości. Udział w tego typu eventach dawał szansę na integrację, odnajdywanie się w nowych sytuacjach, zwiększanie poziomu poczucia własnej wartości, pewności siebie, samoakceptacji. Podopieczni zyskiwali okazje do prezentowania przygotowanych wcześniej występów artystycznych w formie układów tanecznych, występów wokalnych. Tego typu sytuacje wiążą się z koniecznością radzenia sobie z emocjami w postaci tremy, stresu przed wystąpieniami publicznymi, ekscytacją, pragnieniem jak najlepszej autoprezentacji.

 

Jednostka w obszarze wydarzeń kulturalnych, rozpoczęła styczeń od balu karnawałowego, który w związku z nadal zachowanymi zasadami bezpieczeństwa ze względu na ryzyko zachorowania na COVID-19 był zorganizowany w gronie podopiecznych. Muzykę na żywo zapewnił podopiecznym jeden  wolontariuszy Domu oraz Kierownik placówki.

                                                                         Bal karnawałowy

Bal

Także w miesiącu styczniu w związku ze zbliżającym się finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczestnicy wraz z terapeutami przygotowali swoje własne serduszko dla WOŚP.

Serduszko dla WOŚP od PŚDS

bal

            Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich w lutym organizował dla podopiecznych obchody Święta Zakochanych, kolor czerwony królował w tym okresie w placówce. Uczestnicy wykonywali pod okiem terapeuty kartki walentynkowe, została przygotowana poczta walentynkowa oraz sesja zdjęciowa.

                                                                    Zabawa Walentynkowa

                                 Zabawa Walentynkowa

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich zorganizował dla podopiecznych w lutym koncert piosenek o smutnej miłości, na którym artystka zaprezentowała wybrane utwory, stwarzając niezapomniany klimat.

Koncert piosenek o smutnej miłości

Zabawa Walentynkowa

Zabawa ostatkowa była kolejnym wydarzeniem, odbywającym się w lutym 2022 r. Podopieczni pracowali nam dekoracjami do imprezy. W ramach zajeć kulinarnych przygotowany został poczęstunek w postaci pączków. Muzykę na żywo zapewnił wolontariusz Domu oraz Kierownik jednostki. Uczestnicy byli zadowoleni z mozliwości udziału w imprezie tanecznej.

Zabawa Ostatkowa

Zabawa Ostatkowa

Marzec podopieczni rozpoczęli udziałem w spektaklu teatralnym, przygotowanym przez agencję artystyczną „Galana”.

Spektakl teatralny agencji artystycznej „Galana”

Spektakl teatralny agencji artystycznej „Galana”

Dzień Kobiet i Mężczyzn Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich został zrealizowany wspólnie. Uczestnicy w pracowni kulinarnej przygotowali słodki poczęstunek, wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia, uczestnicy wzięli udział we wspólnym śpiewaniu przy akompaniamencie pianina, na którym grał Kierownik PŚDS.

Dzień Kobiet i Mężczyzn

Dzień Kobiet i Mężczyzn

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich poprzez swoją działalność stara się podkreślać znaczenie świąt osób z niepełnosprawnościami. W marcu Dom obchodził Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczestnicy pamiętali, żeby tego dnia mieć różne skarpetki.

Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa

Pierwszy Dzień wiosny był kolejnym wydarzeniem, organizowanym na rzecz podopiecznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kątach Wrocławskich.

Pierwszy Dzień wiosny

Pierwszy Dzień wiosny

W kwietniu uczestnicy obchodzili Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego symbolem jest kolor niebieski, dlatego też podopieczni Domu na prośbę zespołu wspierająco-aktywizującego ubrali się tego dnia w niebieska odzież.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Spotkanie Wielkanocne, które było kolejną uroczystością, miało bardzo elegancki charakter. Podopieczni pamiętali o stroju adekwatnym do powagi wydarzenia. Przygotowano tradycyjne Wielkanocne potrawy, wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Spotkanie Wielkanocne

Spotkanie Wielkanocne

Uczestnicy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kątach Wrocławskich zorganizował w kwietniu obchody Dnia Ziemi, w czasie których podopieczni zajmowali się dbaniem o roślinność, znajdującą się w ośrodku.

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

Fundacja „Dom”- Dbamy o młodych umożliwiła podopiecznym ośrodka wyjazd wraz z noclegiem do ART-Hotelu we Wrocławiu. Uczestnicy nocowali w przystosowanych do potrzeb pokojach w dwóch terminach i w dwóch grupach.

Pobyt w ART-Hotelu we Wrocławiu grupa 1

Pobyt w ART-Hotelu we Wrocławiu grupa 1

Pobyt w ART-Hotelu we Wrocławiu- grupa 2

​Pobyt w ART-Hotelu we Wrocławiu grupa 1 [Kliknij i przeciągnij, by przenieść.] ​

Wyjście na basen jest wydarzeniem, któremu zawsze towarzyszy mnóstwo pozytywnych emocji. Podopieczni korzystają z lokalnej pływalni, na której nie tylko korzystają z niecki basenowej, ale również jacuzzi oraz sauny suchej oraz parowej.

Wyjście na basen

Wyjście na basen

Placówka angażowała się w czasie Powiatowego Polsko-Ukraińskiego Pikniku Integracyjnego, na którym pracownice wraz z wolontariuszami i uczestnikami placówki na prośbę Pani Sekretarz, wykonały pokaz zumby, w której udział wzięli obecni na wydarzeniu mieszkańcy Powiatu.

Powiatowy Polsko-Ukraiński Piknik Integracyjnego

Polsko Ukraińśki piknik integracyjny

W maju Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich świętował Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich brał udział w Pikniku pn „Praca-Edukacja-Niezależność”, zorganizowany z okazji obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i partnerów.

Piknik pn „Praca-Edukacja-Niezależność”, zorganizowany z okazji obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i partnerów.

Piknik pn „Praca-Edukacja-Niezależność”

W maju podopieczni placówki wzięli udział w spektaklu „Momo” w Teatrze Arka we Wrocławiu.

Spektakl „Momo” w Tatrze Arka we Wrocławiu

Na zaproszenie Fundacji „Byś kolorowo żył” uczestnicy wzięli udział w V Biegu Integracyjnym, organizowanego w związku z obchodami Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

V Bieg Integracyjny

V Bieg Integracyjny

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich w maju przygotował Dzień Matki, na który zaproszono najbliższych podopiecznych. Wydarzeniu towarzyszyło dużo pozytywnych emocji, uśmiechu i radości.

Dzień Matki

Dzień Matki

W czerwcu placówka zrealizowała na łowisku Żwirownia rozpoczęcie lata, na którym podopieczni mieli możliwość pieczenia kiełbasek, zabaw zespołowych na świeżym powietrzu.

Rozpoczęcie lata- łowisko Żwirownia

Rozpoczęcie lata- łowisko Żwirownia

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich zorganizował w lipcu we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu zbiórkę krwi, która odbyła się w sali konferencyjnej Domu.

Zbiórka krwi

Zbiórka krwi

Uczestnicy Domu mieli możliwość wzięcia udziału w „Spotkaniu z historią”, którą przygotował dla Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kątach Wrocławskich pan Sebastian Kotlarz.

„Spotkanie z historią”

​Zbiórka krwi

W sierpniu jednostka angażowała się w czasie akcji promocyjnej Biała Niedziela Powiatu Wrocławskiego w Kątach Wrocławskich, na której placówka przygotowała namiot z materiałami, promującymi działalność Domu.

Biała Niedziela Powiatu Wrocławskiego w Kątach Wrocławskich

Biała Niedziela

We wrześniu placówka brała udział w Białej Niedzieli Powiatu Wrocławskiego w Kobierzycach.

Biała Niedziela Powiatu Wrocławskiego w Kobierzycach

Biała Niedziela Powiatu Wrocławskiego w Kobierzycach

Uczestnicy prezentowali swoje występy wokalno-taneczne w czasie Powiatowego Pikniku Pokoleniowego „Poznajmy się” w Jeszkowicach.

Powiatowy Piknik Pokoleniowy „Poznajmy się” w Jeszkowicach

Powiatowy Piknik Pokoleniowy „Poznajmy się” w Jeszkowicach

Także we wrześniu placówka angażowała się podczas Białej Niedzieli Powiatu Wrocławskiego w Jordanowie Śląskim.

Biała Niedziela Powiatu Wrocławskiego w Jordanowie Śląskim

Biała Niedziela Powiatu Wrocławskiego w Jordanowie Śląskim

Podopieczni udzielali się podczas akcji sprzątania świata.

Sprzątanie świata

Sprzątanie świata

Ostatnim wydarzeniem we wrześniu było święto pieczonego ziemniaka.

Święto pieczonego ziemniaka

Święto pieczonego ziemniaka

Uczestnicy w październiku na zaproszenie zaprzyjaźnionego zespołu muzycznego „Nocny Kochanek" wzięli udział w koncercie, który odbywał się w centrum muzycznym A2

Koncert w Centrum muzycznym A2

Koncert w Centrum muzycznym A2

W listopadzie mieliśmy zaszczyt gościć Pana Posła, Sławomira Piechotę, który rozmawiał o naszym codziennym funkcjonowaniu oraz potrzebach.

Wizyta Posła, Pana Sławomira Piechoty

Wizyta Posła, Pana Sławomira Piechoty

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich organizował w listopadzie obchody Święta Niepodległości, które były bardzo wzniosłe ze względu na  klimatyczne świecowisko oraz patriotyczne pieśni.

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

Dzień życzliwości był kolejną imprezą, jaką uczestnicy mieli możliwość świętować. Kolor żółty, zgodnie z ustaleniami tego dnia dominował w placówce.

Dzień życzliwości

Dzień życzliwości

Domownicy w listopadzie mieli możliwość wspólnej, tanecznej zabawy przy okazji, odbywających się w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Kątach Wrocławskich  Andrzejkach.

Andrzejki

Andrzejki

Uczestnicy placówki zaprosili w grudniu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, współpracujących z Domem Wolontariuszy, dla których przygotowano słodki poczęstunek oraz podziękowania za trud, który wkładają we wspieranie działalności ośrodka.

Międzynarodowy Dzień wolontariusza

Międzynarodowy Dzień wolontariusza

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich zorganizował w grudniu Spotkanie Wigilijne, na które zaproszono rodziców podopiecznych oraz gości. Uczestnicy zaprezentowali wybrane kolędy, zamówiono tradycyjne potrawy wigilijne oraz przygotowano bożonarodzeniowe dekoracje.

Spotkanie wigilijne

Spotkanie wigilijne

Ostatnim wydarzeniem w 2022 roku była świąteczna sesja zdjęciowa, na potrzeby której zespół wspierająco-aktywizujący przygotował odpowiednią scenerię do wykonania fotografii.

Świąteczna sesja zdjęciowa poniżej